VÝKLAD MANDAL

 

       Vybarvování mandal je druh meditace. Člověk se mu věnuje všemi smysly a dává volný prostor své intuici. Na malování se v klidu připravte – sami pro sebe (v sobě) si uvědomujte, že tyto chvíle patří pouze této činnosti. Dále si můžete vytvořit příjemné prostředí tím, že si pustíte nějakou krásnou uklidňující hudbu, zapálíte si svíčku, vonnou tyčinku nebo naplníte aromalampu nějakou příjemnou směsí. Je vhodné a uklidňující, pokud máte prostor a čas, abyste mohli obrázek vybarvit celý  ( bez přerušování – ne na etapy ). A potom se pohodlně usaďte a můžete v klidu začít. Rozdělte v duchu svůj kulatý obrázek mandaly na čtyři stejné díly: horní, spodní, levý a pravý. Horní část nám ukazuje vědomí. Spodní část nám ukazuje podvědomí. Pravá část nám ukazuje racionální stránku ( levou polovinu mozku ) a levá část nám ukazuje intuitivní stránku ( pravou polovinu mozku ). Ještě musím podotknout, že není náhoda ani to, kde obrázek začnete malovat a na jakou barvu v daném okamžiku sáhnete. ALE… buďte k sobě poctiví a vybírejte barvy opravdu intuitivně !!! Při výběru barev o tom nepřemýšlejte – pokud nemůžete v daný okamžik rozum vypnout – zavřete oči a prostě na barvu sáhněte poslepu. Náhody neexistují, takže opět bude stejně vytažena ta správná barva,  na to správné místo které chcete vybarvit. Neboť již víme, že každá barva má svůj význam, sílu, vibraci, energii…. A toto všechno se projeví na první pohled jako celek – mandala, ale vy už víte, že si tento obrázek při výkladu rozdělíte na již zmíněné čtyři části, horní část je vědomí, spodní je podvědomí, levá část je rozum, pravá je intuice. Klidně si jako pomocníka vezměte dvě tužky, jednu z nich položte vodorovně přes střed mandaly a druhou svisle. Na začátku tak lépe oddělíte tyto části. A nyní se zaměřte na to, jakou barvou  je ta která část vybarvena….. a mějte při prvním výkladu na paměti- „že žádný učený ještě nikdy z nebe nespadl“ : ) a tudíž nemusí být hned vše perfektní. Záleží na „procvičování“ výkladu, trpělivosti, pochopení co nám barvy chtějí ( a umí ) říci. Jak nám mandala odpovídá na naše otázky. Můžeme rozpoznat momentální stav malujícího, zda myslí správným směrem, kde je potřeba ( ve které ze 4 částí ) léčení, nasměrování, uvolnění, rozhodnutí se, zvýšení radosti ze života, touha po přírodě, ve které této části chybí energie. Takže, pokud ještě znáte význam barev,  objasní se vám, podle nich, jak je vybarvena, ta která část ( horní, spodní, levá, pravá ), co je potřeba vysvětlit malujícímu, kterou část života ( a jak ) zkvalitnit – vyléčit. Na malování mandal je úžasné, že tento výklad můžeme cílit na jakoukoli bytost, která o to požádá a co hlavně – také sami na sebe. Jen je vhodné, po ukončení obrázku, aby jste si na chvíli udělali přestávku, než se pustíte do výkladu. Dělejte prostě několik minut něco jiného, abyste získali trochu odstupu od daného tématu. Často je radno ho provést s pomocí nějaké další osoby, protože existují věci, které člověk na sobě prostě vidět nechce….

 

MALOVÁNÍ  MANDAL  S  KLADENÍM  OTÁZEK

 

     Pokud vás nějaká otázka trápí, protože nemůžete najít odpověď, nebo protože máte před sebou nějaké rozhodnutí, můžete si k tomu vybarvit mandalu. Formulujte za tím účelem co nejpřesněji svou otázku. Neměla by se dát zodpovědět pouhým ano či ne. Otázka by měla znít asi takto: „čemu mám věnovat svou pozornost, abych dokázala lépe vyřešit své partnerské problémy?“ nebo „v čem je důvod mého častého strachu?“…

Uvědomujte si,že při kladení otázek, se toto musí týkat vždy vás samotných! Co je dobré pro mě…... co mohu udělat, aby….. na co si mám dát pozor při……. atd.

 Napište si svou otázku na kus papíru a položte jej vedle mandaly, kterou chcete vybarvovat. Slouží pouze jako pomocník paměti. Nyní si svou otázku vtiskněte do paměti a zůstaňte se svými myšlenkami, pocity, vnitřními obrazy u této otázky. A při tom vybarvujte mandalu. Dopřejte si na malování mandaly dostatek času. Nepřemýšlejte při vybírání barev.